آموزشیآموزش سخت افزار
موضوعات داغ

هارد چیست؟

0 تا 10 هارد دیسک

هارد چیست؟

یک هارد دیسک می تواند هر داده ای از جمله تصاویر، موسیقی، فیلم، اسناد متنی و هر پرونده ایجاد یا بارگیری شده را ذخیره کند. همچنین، فایلهای مربوط به سیستم عامل و برنامه های نرم افزاری را که در رایانه اجرا می شوند ذخیره می کنند.

hard

هارد های HHD :

HDD یک فناوری قدیمی است که در ابتدا توسط IBM تقریباً ۶۰ سال پیش معرفی شد. HDD مخفف Hard Disk Drive است و از مغناطیس برای ذخیره داده استفاده می کند. HDD ها دارای یک بشقاب چرخان هستند که با سرعت زیاد می چرخد ​​در حالی که بالای سر آن خواندن / نوشتن داده قرار دارد و داده ها را روی صفحه چرخان می خواند و می نویسد. عملکرد یک HDD به سرعت چرخش بشقاب آن بستگی دارد. محدوده چرخش معمول درایوهای HDD که امروزه استفاده می شود ۵۴۰۰ دور در دقیقه تا ۷۲۰۰ دور در دقیقه است. بشقاب های پایه Sever می توانند تا ۱۵۰۰۰ دور در دقیقه سرعت چرخش داشته باشند. چیزی که HDD ها را برای ذخیره سازی اطلاعات مناسب تر می کند ارزان بودن آنهاست. آنها می توانند مقدار زیادی داده را ذخیره کنند و هزینه زیادی نیز برای شما نخواهد داشت. هزینه یک HDD به مراتب کمتر از SSD است.

هارد هایSSD :

SSD فرم کوتاه Solid State Drive است. دلیل نامیده شدن آن این است که هیچ قسمت متحرکی شبیه به درایو USB ندارد. در اصطلاح عامیانه ، شما می توانید SSD را یک نوع USB بسیار بزرگ و پیچیده تر بنامید. مانند حافظه داخلی، اطلاعات موجود در SSD به صورت میکرو تراشه ذخیره می شوند. علاوه بر این، SSD ها می توانند به جای دسترسی به داده ها توسط بازوی مکانیکی، مستقیماً از طریق ریز تراشه به آنها دسترسی داشته باشند. به همین دلیل است که SSD بسیار سریعتر از HDD است زیرا برای کسب اطلاعات به کار دستی کمتری نیاز دارد. شایعه شده بود که اطلاعات ذخیره شده در SSD پس از چند سال از بین می رود! این درست نیست، SSD های موجود امروز می توانند داده های ذخیره شده را تا ۲۰۰ سال نگه دارند. SSD دارای یک پردازنده تعبیه شده است که به عنوان یک کنترل کننده شناخته می شود. برای انجام عملیات مختلفی که به خواندن و نوشتن داده مربوط می شود استفاده می شود. هرچه کنترل کننده سریعتر باشد سرعت خواندن و نوشتن داده سریعتر است.

ssd
hhd vs ssd

تفاوت هارد های SSD و HDD:

SSD وHDD دو نوع دستگاه ذخیره سازی هستند که به عنوان درایو محلی لپ تاپ استفاده می شوند. شما باید تصمیم بگیرید که کدام یک را برای خود می خواهید. هر دو مثبت و منفی خود را دارند بنابراین آیا SSD بهتر است یا خرید هارد دیسک گزینه بهتری است؟ خب، همه چیز به نیاز، بودجه و تنظیمات شما بستگی دارد. اگر به تنهایی به قیمت نگاه کنید، HDD ها گزینه بسیار ایمن تری هستند اما اگر پول برای شما مهم نیست، SSD ها با توجه به عملکرد برترشان گزینه بسیار بهتری هستند. بیایید جنبه های مختلف هر یک از دستگاه های ذخیره سازی را با هم مقایسه کنیم و دریابیم که کدام یک برای نیازهای شما مناسب است.

hhd

ساختار سخت افزاری هارد های HDD:

خود دستگاه در هر دو حالت اکسترنال و اینترنال نسبتاً مشابه است. هر دو با چرخاندن آنها بر روی بازوی مغناطیسی ، داده ها را بر روی دیسک مغناطیسی می نویسند. هر دو حاوی صفحات چرخان هستند. درایوهای داخلی و خارجی نیز همین کار را انجام می دهند ، آنها پرونده های شما را ذخیره می کنند و در صورت لزوم آنها را بازیابی می کنند. در هسته ، آنها تقریباً همان نوع دستگاه هستند. و در هر دو مورد، درایوهای سخت برای استفاده از رایانه ضروری هستند – و شما نمی توانید رایانه ای داشته باشید که حداقل یک هارد داخلی نداشته باشد. هیچ اطلاعاتی برای دسترسی، راهی برای ذخیره پرونده های شما وجود نخواهد داشت و هیچ چیز دیگری برای رایانه شما وجود ندارد که بخواهید هر عملی را انجام دهید.

هارد های اکسترنال (خارجی):

هارد دیسک های اکسترنال راحتی زیادی را ارائه می دهند. نصب آنها آسان است – به سادگی آنها را با کابل USB یا FireWire خود متصل کنید و شما آماده ذخیره فایلها به طور مستقیم در درایو جدید خارجی هستید. این تقریباً یکسان با درایو فلش USB کار می کند. هارددیسک های خارجی برای انتقال پرونده ها از یک دستگاه به دستگاه دیگر نیز مناسب هستند. آیا باید همه پرونده های فیلم خود را وارد Playstation 4 خود کنید؟ می خواهید اسناد مهم را از رایانه در منزل خود به رایانه محل کار خود منتقل کنید؟ یک هارد اکسترنال به شما امکان می دهد با سهولت این کار را انجام دهید. سرانجام ، آنها پشتیبان خوبی  برای درایو داخلی هستند. در صورت گم شدن یا سرقت لپ تاپ ، می توانید تمام پرونده های خود را در دستگاه دوم ذخیره کنید. اگر از پرونده های خود در دستگاه جداگانه پشتیبان تهیه کنید ، می توانید خیالتان راحت باشد و بدانید که از همه موارد دو نسخه دارید. هرگز پشتیبان گیری از پرونده های خود را فراموش نکنید!

external

برخی دیگر از مزایای بزرگ دیسک های اکسترنال:

۱) ظرفیت ذخیره سازی بسیار زیاد – شما می توانید به راحتی مقدار زیادی فایل ، تصویر ، فیلم و موارد دیگر را با یک هارد دیسک خارجی ذخیره کنید. بعلاوه ، بسته به نوع تولید و سازنده درایو که انتخاب می کنید ، می توانید مقدار داده را افزایش دهید.

۲) قابلیت حمل – می توانید آنها را با خود به هر جایی ببرید. اگر زیاد سفر می کنید یا اگر نیاز به تبادل فایل بین چندین مکان دارید ، آنها گزینه بسیار خوبی هستند.

۳) سبک وزن – هارد اکسترنال علاوه بر قابل حمل بودن ، وزن بسیار کمی نیز دارد. آنها به راحتی می توانند در جیب ، کیف یا کیف شما جا بگیرند. بعلاوه ، آنها به قالب بندی خاصی نیاز ندارند تا بتوانند از آنها در همه جا استفاده کنند.

۴) افزایش امنیت – از آنجا که داده های شما همیشه در دست شماست ، می دانید که همیشه ایمن خواهند بود. به جای آسیب پذیری داده ها روی یک رایانه ، می توانید با به همراه داشتن اطلاعات خود از خطر سرقت اطلاعات خلاص شوید.

هارد های اینترنال(داخلی):

با این حال، هارد دیسک های داخلی می توانند مزایای بیشتری نسبت به دیسک های خارجی داشته باشند. HDD های داخلی در بارگذاری و ذخیره پرونده ها سریعتر هستند، زیرا مستقیماً با مادربرد کار می کنند و پرونده ها از طریق کابل “حرکت” نمی کنند. اگر می توانید هارد دیسک دیگری را روی دستگاه خود نصب کنید، این کار را انجام دهید. با این حال، اکثر رایانه ها (به ویژه لپ تاپ ها) نمی توانند هارد دیسک دوم را نصب کنند. زیرا جایی برای آن وجود ندارد. دریافت درایو داخلی دوم احتمالاً به معنای ارتقا درایو اولیه و استفاده از درایو جدید است. و حتی اگر می توانید هارد دوم را هم تهیه کنید ، باید با باز کردن پوسته یا کیس کامپیوتر خود راحت باشید. البته که اکثر مردم ترجیح می دهند این کار را نکنند.

internal

مزایای اضافی که ممکن است هارد دیسک های داخلی نسبت به هارد دیسک های اکسترنال داشته باشند:

اتصال ثابت – هارد دیسک های داخلی شما همیشه به کامپیوتر شما متصل هستند. این بدان معناست که هنگام روشن کردن دستگاه نباید نگران نبودن پرونده های خود باشید.

بیشترین ظرفیت ذخیره سازی – هارد دیسک های داخلی معمولاً بیشترین ظرفیت ذخیره سازی را نسبت به انواع دیگر هارد دارند.

مقرون به صرفه – در مقایسه با هزینه خرید یک هارد اکسترنال پیشرفته ، هارد داخلی بسیار ارزش بیشتری دارد. به خصوص با توجه به اینکه می توانند با خرید رایانه همراه باشند. یا اگر خودتان در حال ساخت آن هستید ، ممکن است بتوانید درایوهای داخلی را ارزان تر بیابید.

قابلیت ارتقا – اگر هرزمان متوجه شدید که فضای هارد داخلی شما در حال اتمام است یا مانند گذشته به راحتی پردازش نمی شود ، همیشه می توانید آن را تعویض یا با قطعات لازم ارتقا دهید تا سیستم شما روان تر کار کند و بنابراین می توانید تمام پرونده های مورد نیاز خود را ذخیره کنید.

internal vs external

تفاوت بین هارد دیسک های اینترنال و اکسترنال:

تفاوت بین هارد دیسک های داخلی و اکسترنال دقیقاً همان چیزی است که از این اسم پیداست: داخلی به داخل کامپیوتر شما متصل است، در حالی که اکسترنال خارج از رایانه است. درایوهای داخلی دارای مزایای مختلفی هستند که شامل ظرفیت ذخیره سازی بیشتر، سهولت قالب بندی و محافظت در داخل رایانه شما هستند. دستگاه های خارجی قابل حمل هستند، نیازی به قالب بندی ندارند و اغلب می توانند به تبادل پرونده بین دستگاه ها کمک کنند. داخلی سریعتر و ارزان تر است، اما شما معمولاً نمی توانید دستگاه دوم را روی سیستم خود نصب کنید. همانطور که مشاهده می کنید.

اولاً ، تفاوت اصلی یک درایو داخلی در مقابل یک درایو خارجی این است: هارد دیسک های داخلی در بدنه (لپ تاپ) یا دسکتاپ رایانه شما نصب می شوند، در حالی که هارددیسک های خارجی از طریق USB یا FireWire به رایانه شما متصل می شوند.

از نظر فنی: هارد دیسک های داخلی در داخل کامپیوتر شما کار می کنند. درایوهای خارجی در خارج از رایانه شما کار می کنند. با درک مفید بودن هر یک در شرایط خاص می توانید جزئیات بیشتری را بین دو درایو پیدا کنید.

هارد اکسترنال یا اینترنال؟ کدام انتخاب بهتریست؟

مهم است که بدانیم تصمیم گیری بین داخلی و خارجی تنها سناریو نیست. در حقیقت، شما می توانید علاوه بر هارد داخلی که اکنون از آن استفاده می کنید، یک هارد اکسترنال نیز تهیه کنید. داشتن گزینه های مختلف ذخیره سازی باعث می شود که پرونده های شما ایمن و اشتراک گذاری آن ها آسان باشد. یک هارد اکسترنال سرمایه گذاری بزرگی است  آن را به عنوان یک درایو فلش USB واقعاً بزرگ تصور کنید. به همین ترتیب، در بحث ذخیره سازی پرونده گزینه های متنوعی وجود دارد حتی ممکن است یک سرویس ابری را برای ذخیره آنلاین پرونده ها در نظر داشته باشید و ترکیبی بین حافظه داخلی ، خارجی و فضای ابری بهترین گزینه شماست. کسانی که به چندین مکان برای نگهداری و نگهداری نیاز دارند، اغلب گزینه های متنوعی را برای تأمین نیازهای ذخیره سازی خود انتخاب می کنند. به خاطر داشته باشید که هنگام انتخاب یک درایو داخلی یا خارجی اولیه، نیازی نیست که برای همیشه به انتخاب خود پایبند باشید. در واقع، می توانید هر دو گزینه را آزمایش کنید تا ببینید چه چیزی برای شما بهتر است. ممکن است دریابید که هر دو گزینه های یکسانی مناسب برای افزودن به مجموعه ذخیره سازی شما هستند!

hard

خرید هارد دیسک جدید:

وقتی صحبت از آن می شود، بزرگترین چیزی که باید هنگام انتخاب یک هارد دیسک جدید به آن توجه کنید ، راحتی آن است. به این واقعیت فکر کنید که احتمالاً یک هارد داخلی برای رایانه و سیستم عامل شما باید قالب بندی شود، خصوصاً اگر این یک نسخه جدید از نسخه قدیمی شما باشد. اگر شما نیاز به انجام کارهای پیچیده تر مانند پارتیشن بندی کامپیوتر دارید ، بهترین گزینه برای شما یک هارد دیسک داخلی است. قالب بندی یک درایو داخلی بسیار آسان تر از یک درایو خارجی است. به این فکر کنید که چه چیزی برای ظرفیت ذخیره سازی ، سیستم عامل و دستگاههایی که قرار است از آنها استفاده کنید ، بهتر است.

اگر محافظت فیزیکی می خواهید، می توانید بخاطر داشته باشید که هارد دیسک های داخلی و اکسترنال دارای محفظه اختصاصی هستند. از لحاظ فنی ، درایوهای داخلی خود در یک محفظه قرار ندارند ، اما با پوشش کیس کامپیوتر یا لپ تاپ شما احاطه شده اند. این از آنها در برابر آسیب احتمالی گرد و غبار، آب و شوک های استاتیک محافظت می کند. به همین ترتیب، یک هارددیسک اکسترنال با پوسته مخصوص خود همراه است. دیگر نگران آسیب رسیدن به آن نخواهید بود، زیرا در پوسته ای که در آن قرار دارد بسیار محافظت خواهد شد.

 نتیجه گیری نهایی:

مزایا و معایب در هر دو طرف معتبر هستند و تصمیم نهایی با شماست. البته گزینه های ذخیره سازی ابری را نیز فراموش نکنید! در این عصر، داشتن بیش از یک مکان برای پرونده های ذخیره شده بهترین گزینه برای امنیت و پشتیبان گیری است. دریافت گزینه های مختلف ذخیره سازی معمولاً بهترین انتخاب برای اطمینان از امن و ایمن بودن پرونده های شماست.

مقایسه قیمت ها:

هنگام مقایسه قیمت ها، اوضاع می تواند کمی مشکل باشد. در حالی که هر دو نوع درایو مقرون به صرفه تر از هارد های SSD هستند ، اما اغلب باید بر اساس مارک و نوع آنها مقایسه شود. به عنوان مثال، برخی از HDD ها با همان مارک و مشخصات می توانند به عنوان یک درایو خارجی ارزان تر از یک درایو داخلی باشند. تحقیق خود را انجام دهید تا اختلاف قیمت را با مارک هایی که بیشتر به آنها اعتماد دارید، دریابید تا با آگاهی کامل تصمیم بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا