آموزش سخت افزارآموزشی

تفاوت مودم، روتر و اکسس پوینت

تفاوت مودم روتر و اکسس پوینت

همیشه اسم مودم ، روتر و اکسس پوینت با هم می آید اما تفاوت این سه در چیست؟

مودم شما وسیله ای است برای اتصال اینترنت شما به یک اینترنت گسترده تر.

روتر وسیله ای است برای اتصال تمامی دستگاه های باسیم/ بی سیم شما به اینترنت و همچنین اتصال تمامی دستگاه های شما به هم بدون نیاز به اینترنت.

معمولا، شما دستگاهی را تهیه می کنید که کار مودم و روتر را هم زمان انجام می دهد (مودم روتر)، با این حال این دو از تکنولوژی متفاوتی ساخته شده اند. البته تمام مودم ها همراه روتر نیستند و همه روتر ها همراه با مودم نیستند۰ اما شما به جفت آن ها برای اتصال دستگاه هایتان به اینترنت نیاز دارید.

پیشنهاد اهورا کامپیوتر به شما درصورت توان تهیه یک مودم و یک روتر جداگانه است.

تکنولوژی مودم یک تکنولوژی است که با سرعت بسیار پایینی و طی سال های زیاد تغییر میکند، اما روتر تکنولوژی ای همچنان در حال تغییر است، شما ممکن است پس از مدتی قصد خرید یا تعویض روتر خود با روتری جدیدتر و پرسرعت تر و امکان اتصال دستگاه های بیشتر داشته باشید.

 مودم:

وظیفه مودم ها تعدیل و مدولاسیون الکتریکی سیگنال ها و فرستادن آن ها از طریق کابل های کواکسیکال به خط تلفن است؛ به زبان دیگر، این دستگاه سیگنال های و اطلاعات دیجیتال از کامپیوتر شما را به سیگنال های آنالوگ تبدیل می کند که قابل انتقال از طریق سیم ها هستند و می تواند سیگنال های فرستاده شده برای کامپیوتر شما را ترجمه کند.

بیشتر مودم هایی که وظیفه مودم و نه روتر را ایفا می کنند تنها ۲ پورت دارند: یکی آن ها را به دنیای بیرون متصل می کند و دیگری کابلی که به کامپیوتر یا روتر شما متصل می شود.

modem

اگر شما از اینترنت کابلی استفاده می کنید، شرکت ارائه دهنده اینترنت شما مودمی به شما می دهد که سیستم آن برنامه ریزی و تنظیم شده است. چیزی که باید لدانید این است که این شرکت ها برای خوبی شما یا از روی خوش قلبی این کار را نمی کنند. اگر شما قبض هایتان را نگاه کنید خواهید دید مبلغ اضافه ای از شما کسر می گردد.

این دلیلی است که چرا ما به استفاده کننده های اینترنت کابلی می گوییم مودم خودتان را تهیه کنید. مودم های خوبی از جمله: D-link و TP-link که قیمتی بین ۳۰۰هزار تومان تا ۶میلیون تومان دارند. شما یک دفعه هزینه می کنید واین مودم بدون مبلغ اضافه ماهانه برای شما تا سال ها کار می کند. برای مشاهده لیست مشخصات و قیمت های بهترین مودم ها کلیک کنید.

اگر شما از اینترنت DSL یا فیبر استفاده می کنید احتمالا گزینه های شما محدودتر است. شرکت ارائه دهنده اینترنت شما ممکن است اجازه استفاده از مودم خودتان را ندهد و یک مودم روتر به شما می دهد. در بیشتر مواقع شما می توانید روتر دستگاه را غیر فعال کنید و روتر خود را به مودم شرکت متصل کنید.

روتر:

وظیفه اولیه روتر شما انتقال اطلاعات بین سیستم های داخل خانه شما، اتصال آن ها به اینترنت و اتصال آن ها به اینترنت جهانی است.

سیستم اتصال دستگاه ها و روتر شما چیزی است که به آن اینترنت خانگی می گوییم. مودم شما با معمولا یک پورت به روتر شما متصل می شود که به آن “WAN” یا همان “Wide Area Network” می گویند. دستگاه های شما با پورت یا با وای فای به آن متصل می شود.

اگر شما خانه بزرگتری دارید طبیعتا تعداد دستگاه های متصل به اینترنتتان هم بیشتر است.

Router

روتر های پیشنهادی ما بر اساس اندازه خانه شما متفاوت است. معمولا برای خانه های یک و دو خواب TP-Link Archer A7 گزینه مناسبی می باشد. برای مشاهده لیست مدل ها، مشخصات و قیمت های روتر کلیک کنید.

اکسس پوینت:

تفاوت اصلی اکسس پوینت ها و روتر ها به فضا و کاربرد شما بستگی دارد

برای مصرف خانگی و بیزینس های کوچک روتر مناسب است و برای بیزینس ها و فضا های بزرگ از اکسس پوینت و سوویچ استفاده می شود.

مشاهده لیست اکسس پوینت ها

ap vs router
چند نکته برای عیب یابی روتر شما:

روترها تکنولوژی پیچیده ای دارند و متاسفانه امکان آموزش همه این موارد وجود ندارد، اما این موارد راه حل چند مورد از شایع ترین مشکلات است:

 

  1. مطمئن شوید مکان مناسبی برای قرار دادن روترتان انتخاب کردید، سعی کنید روتر خود را مرکز خانه قرار دهید و سعی کنید اجسامی با جنس آلمنیوم اطراف آن قرار دهید.
  2. به روز کردن سیستم عامل روترتان نیز می تواند عملکرد روتر شما را بهتر کرده و امنیت سیستمتان را هم بیشتر کند.
  3. پسورد دیفالت دستگاهتان را که معمولا زیر یا پشت دستگاهتان نوشته شده راعوض کنید.
  4. اگر مودم یا روتر شما مرتبا در حال قطع اتصال است یک بار آن را ری استارت (خاموش و روشن) کنید.
router-vs-modem

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا